Statystyki

  • Odwiedziło nas: 449678
  • Do końca roku: 250 dni
  • Do wakacji: 57 dni

Kalendarium

Czwartek, 2024-04-25

Imieniny: Jarosława, Marka

Kontakt

62-511 Kramsk, Patrzyków 2A
Tel.: 63 2479629

sp.patrzykow@o2.pl

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Szkole Podstawowej w Patrzykowie

      W poniedziałek obchodziliśmy 230 rocznicę uchwalenia  Konstytucji 3 Maja. Radośnie uczciły ją dzieci z grupy 5-6-latków, które pod kierunkiem  Pani Mileny dały przykład  patriotycznej postawy.  Dzieci recytowały znany wiersz Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka” zaczynający się od słów „Kto ty jesteś….”, odśpiewały  również pierwszą zwrotkę i refren hymnu państwowego.

      Klasy I – III poznały informacje o Konstytucji 3 Maja w czasie lekcji zdalnych, a kl. III dodatkowo przyswajała sobie podstawowe wiadomości o demokracji i praworządności.  W tym roku poczet sztandarowy naszej  szkoły, z powodu pandemii ,  nie uczestniczył w uroczystej Mszy Świętej w Kościele p.w. bł. Jerzego Matulewicza w Koninie.  Uczniowie, w formie zdalnej, zapoznali się z informacjami, które  otrzymali na temat 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, oglądali również krótki film edukacyjny poświęcony obrazowi  Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja”.

Zachęcamy do obejrzenia filmiku dostępnego w plikach do pobrania w formacie *.mp4!

 

 

230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

      Po śmierci króla Jana III Sobieskiego w 1696 roku, o tron Polski zabiegali władcy obcych państw. Przekupywali niektórych magnatów i starali się przeciągnąć ich na swoja stronę. Powstawały różne zwalczające się obozy i stronnictwa. Powodowało to zamieszanie w kraju, pogłębiało i coraz bardziej osłabiało Polskę. Z osłabienia Polski korzystali władcy sąsiednich mocarstw – Rosji , Prus i Austrii. Doprowadzili oni do I rozbioru Polski w 1772 roku.

Próby ratowania Ojczyzny:

       W II połowie XVIII wieku znaleźli się patrioci, tacy jak, Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski i inni, którzy dostrzegali  zło w kraju i grożące niebezpieczeństwo całkowitej utraty niepodległości. Głosili potrzebę zaprowadzenia takich zmian, które wzmocniłyby państwo: zniesienie  liberum veto,  powiększenie armii,  poprawienie sytuacji chłopów, podniesienie poziomu oświaty, ukrócenie samowoli magnatów. Najważniejszymi sprawami związanymi z reformą państwa,  zajął się sejm, zwany Czteroletnim lub Wielkim. Jego dziełem było uchwalenie 3 Maja 1791 roku Konstytucji, która przeszła do historii,  pod nazwą Konstytucji 3 Maja. Była to pierwsza  w Europie , a druga w świecie, po Stanach Zjednoczonych, postępowa ustawa. Konstytucja budziła nadzieje Polaków na uratowanie jej zagrożonej niepodległości.

Konstytucja wprowadzała wielkie zmiany:

      Na mocy Konstytucji 3 Maja zniesiono w Polsce wolną elekcję, a wprowadzono dziedziczność tronu. Na sejmie walnym przestało  obowiązywać liberum veto, co ograniczało wpływy magnatów i obcych mocarstw. Konstytucja znosiła podział Rzeczypospolitej na Polskę i Litwę, ustanawiając jedno państwo – Rzeczpospolitą Polską. Wprowadzono zgodnie z zasadą Monteskiusza trójpodział władzy na : ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Prawa polityczne szlachty gołoty zostały ograniczone, zwiększyły się prawa mieszczan i miast królewskich. Konstytucja podawała również , że chłopi zostaną objęci  ochroną prawną.

Targowica:

       Polscy magnaci przeciwni Konstytucji 3 Maja,  zwrócili się o pomoc do carycy Katarzyny II. W 1792 roku zawiązali konfederację w Targowicy, która doprowadziła do wybuchu wojny polsko – rosyjskiej. Rosja zwyciężyła, a władzę w Polsce przejęli targowiczanie.

      W 1793 roku Rosja i Prusy dokonały drugiego rozbioru. Sejm w Grodnie zatwierdził II rozbiór, a także zniósł reformy Sejmu Wielkiego i unieważnił Konstytucję 3 Maja. Dwa lata później zaborcy dokonali III rozbioru  i Polska na 123 lata zniknęła z map Europy i  świata.

Obchody Konstytucji 3 Maja    

      Polscy patrioci obchodzili w czasie zaborów rocznicę uchwalenia Konstytucji, mimo sprzeciwu i represji zaborców.    W okresie międzywojennym uroczyście obchodzono rocznicę uchwalenia konstytucji 3 Maja.  Po II wojnie światowej w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tej rocznicy. Dopiero Sejm Rzeczpospolitej Polskiej z 6 kwietnia 1990 roku zdecydował się przywrócić,  jako święto państwowe dzień 3 Maja , to jest  rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji w 1791 roku.

Pliki do pobrania

Galeria

Powiększ zdjęcie