Statystyki

  • Odwiedziło nas: 449477
  • Do końca roku: 252 dni
  • Do wakacji: 59 dni

Kalendarium

Wtorek, 2024-04-23

Imieniny: Ilony, Jerzego

Kontakt

62-511 Kramsk, Patrzyków 2A
Tel.: 63 2479629

sp.patrzykow@o2.pl

Jesteś tutaj: Start / Kalendarz

Kalendarz

Artykuły

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu 2020

2020-11-20
Powiększ zdjęcie

 19 listopada – Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu 2020

 

       Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest zawsze w trzeci czwartek listopada. Pomysł zrodził się w USA z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów.
Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku - w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w ich otoczeniu. Palenie tytoniu jest przyczyną zachorowań na choroby nowotworowe, choroby układu oddechowego i krążenia. W krajach europejskich co piąty przypadek raka jest powodowany przez palenie papierosów.

      Negatywne konsekwencje palenia papierosów są powszechnie znane, ale wciąż z każdym rokiem coraz więcej osób zaczyna palić tytoń. Zawarta w dymie nikotyna przynosi poczucie ulgi, która sprawia, że ludzie tak chętnie sięgają po papierosy. Niestety papierosy oddziałują nie tylko  na palacza, ale również na postronne osoby. Palenie bierne również  przyczynia się do śmierci osób niepalących.  Powoduje trwałe szkody w naczyniach krwionośnych dzieci oraz prowadzi do ich przedwczesnego starzenia. Według naukowców, bierne palenie wyrządza nieodwracalne szkody w młodym organizmie oraz przyczynia się do większego ryzyka wystąpienia chorób układu krwionośnego. Badania USG przeprowadzone przez naukowców wykazały, że u dzieci u których oboje rodzice paliło papierosy rozwijały się zmiany w ścianach tętnicy szyjnej.

      Zastanawiając się nad szkodliwością zdrowotną biernego palenia w pierwszym momencie można pomyśleć, że jeśli sami nie palimy –jesteśmy bezpieczni. Niestety, dym tytoniowy który wdychamy jest tak samo szkodliwy, niezależnie od tego czy papieros jest palony przez nas samych, czy przez osobę w naszym otoczeniu. Co roku w Polsce, z powodu chorób wywołanych biernym paleniem umiera kilka tysięcy osób, które NIGDY same nie paliły. Ten fakt ukazuje jak silnie rakotwórczy potencjał mają papierosy.
W jednym papierosie znajduje się ponad 70 substancji silnie rakotwórczych, które zostały zaklasyfikowane przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem jako bezsprzecznie zwiększające ryzyko wielu chorób nowotworowych. Co zatem powinniśmy robić, aby ustrzec się przed biernym paleniem? Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, należy stworzyć w naszych domach środowisko wolne od dymu tytoniowego. Jeśli w Twoim najbliższym otoczeniu są osoby, które palą –przede wszystkim zachęć je do rozstania się z nałogiem. Zdarza się, że proces rzucania palenia przebiega stopniowo –ustal wtedy zasady zakazujące palenia papierosów wewnątrz Twojego domu. Dzięki temu znacząco zmniejszysz ryzyko narażenia siebie i swoich bliskich na działanie szkodliwych substancji.

Czytaj więcej o: Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu 2020