Statystyki

  • Odwiedziło nas: 275646
  • Do końca roku: 236 dni
  • Do wakacji: 47 dni

Kalendarium

Niedziela, 2021-05-09

Imieniny: Grzegorza, Karoliny

Kontakt

62-511 Kramsk, Patrzyków 2A
Tel.: 63 2479629

sp.patrzykow@o2.pl

Jesteś tutaj: Start / NASZ PATRON

NASZ PATRON

   

NASZ PATRON - JÓZEF ZYWERT

 

 (zdjęcie z 1935 roku)

 

 

Józef Zywert urodził się 2 kwietnia 1891 roku w Zagórowie. Wychowywany w domu dziadków Ulatowskich wzrastał w atmosferze patriotyzmu i poświęcenia dla Ojczyzny. Jego dziadek brał udział w powstaniu styczniowym, gdzie został ranny. Bardzo często opowiadał wnukowi o bitwie pod Ignacewem oraz o  aresztowaniu i straceniu powstańca, zakonnika Maksymiliana Tarejwy. Babka Ulatowska wpajała mu uczucia miłości do ojczystej mowy i szacunku do pracy.

W latach 1900 – 1905 Józef Zywert uczęszczał do Szkoły Elementarnej w Kowalewie. Od najwcześniejszych lat mały Józef wykazywał zainteresowanie nauką, a swą pilnością prześcigał kolegów. Niezwykłe zdolności swego ucznia zaobserwował nauczyciel Czesław Maciejewski, który namówił rodziców aby dalej kształcili syna w Szkole Realnej w Słupcy. Szkołę ukończył w 1909 roku z wyróżnieniem i czterema tomami dzieł Słowackiego w nagrodę. Kolejny etap jego życia to rozpoczęcie nauki 9 września 1909 roku w Seminarium Pedagogicznym im. Stanisława Konarskiego w Warszawie. Mimo  kłopotów materialnych oraz choroby szkołę ukończył w terminie, 20 czerwca 1912 roku. Podczas pobytu w Warszawie Józef Zywert prowadził działalność konspiracyjną w Związku Niepodległości Polski. Kolportował tajną „bibułę” po Warszawie oraz na teren Konina, Koła, Kalisza i Słupcy. Brał tez czynny udział w pracach Towarzystwa Krajoznawczego pod kierunkiem prof. Kazimierza Kulwiecia. Uczestniczył w wycieczkach na Litwę i Wileńszczyznę. Jego nauczycielem w warszawie był wybitny językoznawca Stanisław Szober. Znał działaczki społeczne Stefanię Sempołowską i Irenę Kosmowską. Był tez aktywnym członkiem „Towarzystwa Wstrzemięźliwości od napojów alkoholowych i tytonizmu”.

Po ukończeniu seminarium Pedagogicznego wyjechał na kresy wschodnie. Tam we wsi Jahołki, w powiecie kobryńskim, prowadził tajne nauczanie. Nauczał tam około trzydzieścioro dzieci w wieku od 8 do 15 lat. Za tę działalność został aresztowany przez policję carską iosadzony w areszcie w Kobryniu. Zwolniony został z aresztu za okup złożony przez szlachtę, z okolic Jahołek. W połowie maja 1913 roku, nakazem władz carskich, wyjechał na ziemie polskie. Do listopada 1913 roku podróżował po Polsce, zwiedził: Nieszawę, Zamość i jego okolice oraz Turobin i Ziemię Łowicką.

Wreszcie Józef Zywert powrócił w rodzinne strony. W  Kowalewie pod kierunkiem kierownika szkoły Czesława Maciejewskiego prowadził tajne nauczanie na kursie wieczorowym. W Cieninie Zabornym w latach 1914/1915 również zorganizował szkołę powszechną. W latach 1915 i 1916 pracował w charakterze nauczyciela w Woli Koszutskiej. Od lutego 1917 roku do września 1918 roku czynnie działał w Polskiej Organizacji Wojskowej, pełniąc funkcję sekcyjnego pod pseudonimem „Warczyński”. W 1917 roku rozpoczął pracę nauczycielską w Patrzykowie. Tam zorganizował Koło Polskiej Organizacji Wojskowej, w którym przygotowywał członków do walki zbrojnej z wojskami niemieckimi. Członkowie Koła rozbrajali żołnierzy niemieckich w okolicach Kramska, Konina, Anastazewa.

W Szkole Powszechnej w Patrzykowie oprócz sprawowania funkcji kierownika i pracy nauczycielskiej zajmował się działalnością społeczną. Był jednym z założycieli ZNP w Kramsku. W Patrzykowie był członkiem Kółka Rolniczego, przyczynił się również do zorganizowania Koła Gospodyń Wiejskich, również w tej miejscowości. W 1922 roku założył w Patrzykowie Ochotniczą Straż Pożarną. Był członkiem Kasy Stefczyka od 1929 roku. Szerzył ideę spółdzielczości na terenie gminy Kramsk. Z jego inicjatywy usypano Kopiec Kościuszki, przy współudziale mieszkańców Patrzykowa i okolic. Zorganizował tez Koło Młodzieży Wiejskiej – Siew nr 1013, organizował również szkołę niedzielną Obywatelską, a także Kursy dokształcające w roku szkolnym 1933/34. Z inicjatywy Józefa Zywerta założony został oddział Związku Strzeleckiego. W szkolnym 1938/39 jako prelegent prowadził I kurs Uniwersytetu Ludowego. Przed wybuchem II wojny światowej Józef Zywert był członkiem Komitetu Obywatelskiego Dozbrojenia Armii na gminy Kramsk – Wysokie. Organizował zbiórkę na Fundusz Obrony Narodowej. W 1928 roku Józef Zywert otrzymał medal Dziesięciolecia Odzyskania Niepodległości przyznany przez Kuratorium Okręgu Łódzkiego. W roku 1938 otrzymał od Kuratorium Okręgu Szkolnego Poznańskiego dyplom i brązowy oraz srebrny medal za długoletnią służbę.

W listopadzie 1939 roku został wysiedlony z Patrzykowa. Przebywał w różnych miejscowościach powiatu konińskiego (Krzymów, Święte, Pątnów, Golina, Kowalewo). Prowadził w nich tajne nauczanie dzieci. Po wojnie pracował czynnie jako nauczyciel i kierownik szkoły w Patrzykowie do 1956 roku. Kontynuował działalność społeczną sprzed wojny. Przejawiał ustawiczną troskę o wychowanie młodego pokolenia oraz jego poziom dydaktyczny. Będąc na emeryturze w dalszym ciągu interesował się działalnością szkoły. Józef Zywert przepracował w szkolnictwie ponad 44 lata, w tym 39 lat w Patrzykowie. Zmarł 4 grudnia 1977 roku w miejscowości Święte. Od 29 kwietnia 1990 roku Szkoła Podstawowa w Patrzykowie nosi imię Józefa Zywerta.