Statystyki

  • Odwiedziło nas: 275633
  • Do końca roku: 236 dni
  • Do wakacji: 47 dni

Kalendarium

Niedziela, 2021-05-09

Imieniny: Grzegorza, Karoliny

Kontakt

62-511 Kramsk, Patrzyków 2A
Tel.: 63 2479629

sp.patrzykow@o2.pl

Jesteś tutaj: Start / WYDARZENIA

WYDARZENIA

Artykuły

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Szkole Podstawowej w Patrzykowie

2021-05-06
Powiększ zdjęcie

      W poniedziałek obchodziliśmy 230 rocznicę uchwalenia  Konstytucji 3 Maja. Radośnie uczciły ją dzieci z grupy 5-6-latków, które pod kierunkiem  Pani Mileny dały przykład  patriotycznej postawy.  Dzieci recytowały znany wiersz Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka” zaczynający się od słów „Kto ty jesteś….”, odśpiewały  również pierwszą zwrotkę i refren hymnu państwowego.

      Klasy I – III poznały informacje o Konstytucji 3 Maja w czasie lekcji zdalnych, a kl. III dodatkowo przyswajała sobie podstawowe wiadomości o demokracji i praworządności.  W tym roku poczet sztandarowy naszej  szkoły, z powodu pandemii ,  nie uczestniczył w uroczystej Mszy Świętej w Kościele p.w. bł. Jerzego Matulewicza w Koninie.  Uczniowie, w formie zdalnej, zapoznali się z informacjami, które  otrzymali na temat 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, oglądali również krótki film edukacyjny poświęcony obrazowi  Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja”.

Zachęcamy do obejrzenia filmiku dostępnego w plikach do pobrania w formacie *.mp4!

 

 

230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

      Po śmierci króla Jana III Sobieskiego w 1696 roku, o tron Polski zabiegali władcy obcych państw. Przekupywali niektórych magnatów i starali się przeciągnąć ich na swoja stronę. Powstawały różne zwalczające się obozy i stronnictwa. Powodowało to zamieszanie w kraju, pogłębiało i coraz bardziej osłabiało Polskę. Z osłabienia Polski korzystali władcy sąsiednich mocarstw – Rosji , Prus i Austrii. Doprowadzili oni do I rozbioru Polski w 1772 roku.

Próby ratowania Ojczyzny:

       W II połowie XVIII wieku znaleźli się patrioci, tacy jak, Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski i inni, którzy dostrzegali  zło w kraju i grożące niebezpieczeństwo całkowitej utraty niepodległości. Głosili potrzebę zaprowadzenia takich zmian, które wzmocniłyby państwo: zniesienie  liberum veto,  powiększenie armii,  poprawienie sytuacji chłopów, podniesienie poziomu oświaty, ukrócenie samowoli magnatów. Najważniejszymi sprawami związanymi z reformą państwa,  zajął się sejm, zwany Czteroletnim lub Wielkim. Jego dziełem było uchwalenie 3 Maja 1791 roku Konstytucji, która przeszła do historii,  pod nazwą Konstytucji 3 Maja. Była to pierwsza  w Europie , a druga w świecie, po Stanach Zjednoczonych, postępowa ustawa. Konstytucja budziła nadzieje Polaków na uratowanie jej zagrożonej niepodległości.

Konstytucja wprowadzała wielkie zmiany:

      Na mocy Konstytucji 3 Maja zniesiono w Polsce wolną elekcję, a wprowadzono dziedziczność tronu. Na sejmie walnym przestało  obowiązywać liberum veto, co ograniczało wpływy magnatów i obcych mocarstw. Konstytucja znosiła podział Rzeczypospolitej na Polskę i Litwę, ustanawiając jedno państwo – Rzeczpospolitą Polską. Wprowadzono zgodnie z zasadą Monteskiusza trójpodział władzy na : ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Prawa polityczne szlachty gołoty zostały ograniczone, zwiększyły się prawa mieszczan i miast królewskich. Konstytucja podawała również , że chłopi zostaną objęci  ochroną prawną.

Targowica:

       Polscy magnaci przeciwni Konstytucji 3 Maja,  zwrócili się o pomoc do carycy Katarzyny II. W 1792 roku zawiązali konfederację w Targowicy, która doprowadziła do wybuchu wojny polsko – rosyjskiej. Rosja zwyciężyła, a władzę w Polsce przejęli targowiczanie.

      W 1793 roku Rosja i Prusy dokonały drugiego rozbioru. Sejm w Grodnie zatwierdził II rozbiór, a także zniósł reformy Sejmu Wielkiego i unieważnił Konstytucję 3 Maja. Dwa lata później zaborcy dokonali III rozbioru  i Polska na 123 lata zniknęła z map Europy i  świata.

Obchody Konstytucji 3 Maja    

      Polscy patrioci obchodzili w czasie zaborów rocznicę uchwalenia Konstytucji, mimo sprzeciwu i represji zaborców.    W okresie międzywojennym uroczyście obchodzono rocznicę uchwalenia konstytucji 3 Maja.  Po II wojnie światowej w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tej rocznicy. Dopiero Sejm Rzeczpospolitej Polskiej z 6 kwietnia 1990 roku zdecydował się przywrócić,  jako święto państwowe dzień 3 Maja , to jest  rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji w 1791 roku.

Czytaj więcej o: 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Szkole Podstawowej w Patrzykowie

Konkurs wiedzy o Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

2021-04-30
Powiększ zdjęcie
Dnia 28 kwietnia 2021 odbył się szkolny konkurs wiedzy o Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
 
Ogłaszamy wyniki konkursu:
 
KLASY 1-3
I miejsce: Amelia klasa 3
II miejsce: Zofia klasa 3
III miejsce: Maria klasa 2
 
KLASY 4-8
I miejsce: Adrianna klasa 5
II miejsce: Natalia klasa 7
III miejsce: Krzysztof klasa 6
 
Gratulujemy zwycięzcom!
 
Ewa Krowiak
 
Czytaj więcej o: Konkurs wiedzy o Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

,,Wspomnień czar...” Dzień Patrona- 29.04.2021r.

2021-04-28
Powiększ zdjęcie

Dziś obchodzimy jedną z najważniejszych uroczystości dla całej naszej społeczności szkolnej, mianowicie Dzień Patrona Naszej Szkoły- Józefa Zywerta. Choć nie ma go już wśród nas, a my jako uczniowie i pracownicy pamiętamy o nim w codziennej nauce i pracy, to dziś wszyscy wspominamy jego osobę w wyjątkowy i podniosły sposób. Swoim życiem, postawą, działalnością społeczną na rzecz innych oraz edukacji pokazał, że życie może być wyjątkowe, mimo napotykanych po drodze trudności. Dzisiaj dziękujemy Naszemu Patronowi za wszystko co uczynił dla innych i naszej cudownej szkoły!

Kilka słów o Józefie Zywercie:

Urodził się 2 kwietnia 1891 roku w Zagórowie. Swoje dzieciństwo spędził w domu swoich ukochanych dziadków Ulatowskich. Wyjechał do Warszawy , tam też się uczył i rozpoczął swoją działalność konspiracyjną. W 1917 roku rozpoczął pracę w Szkole w Patrzykowie, a w latach 1918- 1939 sprawował funkcję kierownika Szkoły Powszechnej w Patrzykowie. Organizował powojenne szkolnictwo w naszej okolicy, prowadził tajne nauczanie. Zmarł 4 grudnia 1977 roku. Uroczystość Nadania Imienia Józefa Zywerta Szkole w Patrzykowie odbyła się 29 kwietnia 1990 roku. Szkole został przekazany sztandar ufundowany przez społeczeństwo obwodu szkolnego, nauczycieli, władze gminne oraz zakład opiekuńczy. 

 

W tym roku niestety nie możemy świętować Dnia Patrona wspólnie w szkole. Jednak możemy to zrobić także na odległość !

W tym roku obchody Dnia Patrona rozpoczęły się od przeprowadzenia zajęć w klasach 1-8 na których uczniowie wspominali Józefa Zywerta i poznawali miejsca związane z jego życiem. Zostały przesłane im również najważniejsze materiały.

 

Odbyły się także konkursy plastyczne w dwóch kategoriach wiekowych:

Klasy I-III ,,Portret Józefa Zywerta”. Wszystkie prace były wyjątkowe. Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:

I miejsce Nadia Szymczak, Sara Kopczyńska

Wyróżnienie Kacper Pałasz, Amelia Staśkowiak

 

Klasy IV-VIII ,,Wydarzenie z życia Józefa Zywerta”. Komisja konkursowa wyłoniła następujące miejsca i zwycięzców:

I miejsce Nadia Kozłowska

Wyróżnienie Adrianna Staszak, Martyna Kozłowska

 

W klasach IV-VIII odbył się także quiz/ test wiedzy dotyczący życia i postaci Józefa Zywerta. Zwycięzcami okazali się:

I miejsce Karolina Grzechowska

II miejsce - Amanda Wiwacz

III miejsce - Adrianna Staszak i Anna Szczepańska

 

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

 

Uczennica klasy VII Roksana Łęt przygotowała wyjątkowe wspomnienie o Józefie Zywercie (dostępne do pobrania w dziale Pliki do pobrania w formacie *.avi), natomiast uczniowie klas I-III postanowili uczcić pamięć Naszego Patrona poprzez przygotowanie wierszyków (dostępne do pobrania w dziale Pliki do pobrania w formacie *.mp4).

 

Powstała również prezentacja multimedialna ,,Wspomnień czar...” Józef Zywert- Patron Naszej Szkoły, w której wspominamy życie i działalność Józefa Zywerta.

https://view.genial.ly/60843e9d506a150d25051806/presentation-jozef-zywert-patron-naszej-szkoly 

 

Nasze przedszkolaki z obu grup poznawały na zajęciach postać Józefa Zywerta na podstawie przygotowanej prezentacji.  Wysłuchały również wspomnienia o Patronie Szkoły, a następnie miały trudne zadanie ułożenia z puzzli Portretu Józefa Zywerta. Poszło im znakomicie!

 

W imieniu całej społeczności szkolnej Pani Milena Dopierała wraz z delegacją przedszkolaków złożyła kwiaty oraz zapaliła znicz pod zdjęciem Józefa Zywerta w szkole.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii, nagrań i prezentacji!

Czytaj więcej o: ,,Wspomnień czar...” Dzień Patrona- 29.04.2021r.

Dzień Patrona 2021

2021-04-27

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie

29 kwietnia to dla naszej szkolnej społeczności ważny dzień i wyjątkowa data.

Trzydzieści jeden lat temu - 29 kwietnia 1990 roku - Szkoła Podstawowa w Patrzykowie otrzymała imię Józefa Zywerta - nauczyciela, społecznika, kierownika szkoły, prawdziwego patrioty i wielkiego człowieka.

Ta coroczna uroczystość ma nam przybliżać wciąż na nowo, postać naszego Patrona - człowieka, który miał na uwadze dobro całej lokalnej społeczności, dokonywał rzeczy szlachetnych i wielkich, kształcił, wychowywał i uczył mądrości. Pozostawił nam wszystkim ogromny spadek w postaci wzorca, który każdy z nas może i powinien naśladować - wzorca ponadczasowego i aktualnego, pomimo upływu lat i różnicy pokoleń.

W dniu dzisiejszym obchodzimy święto naszej szkoły - Szkoły Podstawowej w Patrzykowie - i w wyjątkowy sposób wspominamy jej Patrona, Patrona całej szkolnej społeczności.

Niech Józef Zywert nigdy nie będzie dla nas pomnikiem - niech będzie źródłem wartości, których wszyscy szukamy i ideałem,  który chcemy osiągnąć.

 

                                                                                                   Z poważaniem

                                                                                                   Dyrektor Szkoły

Czytaj więcej o: Dzień Patrona 2021

Dzień Ziemi Przedszkole grupa 3-4 latków.

2021-04-22
Powiększ zdjęcie

Zachęcamy do obejrzenia galerii z obchodów Dnia Ziemi w przedszkolnej grupie 3-4 latków!

Czytaj więcej o: Dzień Ziemi Przedszkole grupa 3-4 latków.